Jaké typy kol existují a jak si správně vybrat?

Hledáte nové jízdní kolo? A víte podle jakých kritérií si vhodné kolo vybrat?

Proces nákupu jízdního kola lze shrnout do tří základních kroků:

1. Zjistěte svůj typ kola

Dnešní trh nabízí jízdní kola mnoha kategorií. Výběr kola vhodné kategorie se odvíjí od toho, kde a jak plánujete jezdit. Níže uvedený přehled kategorií jízdních kol vám pomůže zúžit výběr.

Jaké typy jízdních kol existují?

bike 2138131  340 300x200 - Jaké typy kol existují a jak si správně vybrat?

Začněte tím, že si položíte otázku, kde plánujete jezdit: po městských ulicích, cyklostezkách, silnicích a nezpevněných stezkách nebo po kombinaci výše uvedených terénů? Podle typu povrchu si pak snadno vyberete vhodný typ kola:

Na zpevněné silnice a asfaltové cyklostezky jsou vhodná silniční kola, hybridní kola a elektrická kola.

Na městské dláždění a přírodní hladké povrchy se hodí městská, hybridní a elektrická kola.

Na polní cesty a horské stezky jsou nejvhodnější horská a elektrická kola.

Samozřejmě každé kolo zvládne jízdu po městském chodníku a upravených městských cestách. Zužte svůj výběr na základě toho, kde očekáváte jezdit nejvíce.

2. Výkon vs. cena

Jízdní kola v dané kategorii a podobném cenovém rozpětí mají obecně stejné základní vybavení. Nicméně počítejte s tím, že za odpružení i kvalitnější a odlehčenější materiály rámu, jako je karbon, si připlatíte.

Na kole nemusíte analyzovat každý technický komponent, ale některé funkce a prémiové komponenty mohou zvýšit cenu. Při hledání kola v rámci svého rozpočtu mějte na paměti následující faktory, které mohou konečnou cenu jízdního kola navýšit:

– Plné, částečné, nebo žádné odpružení

Celoodpružená kola (přední a zadní tlumiče) obecně stojí více, ale také nabízejí plynulejší jízdu a schopnost projíždět přes nejnáročnější stezky. Pouze přední odpružení stále absorbuje nerovnosti, ale udělejte to o něco méně než odpružení celého kola.

– Materiál: Karbon vs. hliník

jizdni kola horska 300x169 - Jaké typy kol existují a jak si správně vybrat?

Lehké karbonové rámy nabízejí prvotřídní výkon a kvalitu jízdy, nicméně znamenají také skok v ceně. Naproti tomu kola s hliníkovým rámem najdete již v základní cenové kategorii.

– Elektrická kola

Elektrická kola rozšiřují jízdní obzory pro všechny jezdce. Pokud potřebujete pomoc s rozhodnutím, zda přidaná technologie stojí za přidanou investici, nejprve si elektro kolo zapůjčte a jízdu s elektropohonem si vyzkoušejte.

– Kvalitní komponenty

Jízdní kolo není pouze rám a dvě kola. Cena se navyšuje také na základě kvality dalších komponentů, jako jsou pedály či řídítka.

3 Ujistěte se, že vám kolo sedí

Kola se dodávají v různých velikostech, takže začněte hledáním správné velikosti rámu na základě vaší výšky i váhy. Nejlépe uděláte, vydáte-li se do specializované prodejny jízdních kol, kde vám proškolený personál ochotně poradí s výběrem kola ušitého vaším tělesným proporcím a jezdeckým nárokům.