Pozitivní účinky cyklistiky

Jízda na kole s sebou přináší mnoho výhod a pozitivních účinků nejen na fyzické, ale i psychické zdraví.

1607E Electra LA Desert  90A14661 1 300x200 - Pozitivní účinky cyklistiky

Cyklistika je aerobní cvičení, při kterém nejsou na rozdíl od běhu zatěžovány klouby. Navíc ji lze provozovat s různou intenzitou, takže je vhodná pro všechny úrovně výkonnosti. Na jízdě na kole je také úžasná její multifunkčnost: kolo je skvělý dopravní prostředek, který vás dopraví z bodu A do bodu B, ale také účinný sport, jenž hravě nahradí intenzivní trénink v posilovně. Díky kolu máte možnost být stále aktivní a navíc formovat zdravý životní styl a zlepšovat fyzickou kondici.

Níže naleznete některé z hlavních pozitivních účinků jízdy na kole:

1. Hubnutí

Jízda na kole – a to zejména při vysoké intenzitě, pomáhá snižovat hladinu tělesného tuku, což podporuje zdravé hubnutí. Navíc zvýšíte svůj metabolismus a budujete svaly, což vám umožní spalovat více kalorií, i když jste v klidu.

2. Budování svalů

Jízda na kole zlepšuje celkovou funkci dolní části těla a posiluje svaly nohou, aniž by je přetěžovala. Při jízdě na kole jsou posilovány stehenní, hýžďové, lýtkové svaly a hamstringy.

Chcete-li, aby vaše nohy byly ještě silnější, vyzkoušejte několikrát týdně cviky na vzpírání, jako jsou dřepy, tlaky na nohy a výpady, aby se váš cyklistický výkon ještě zvýšil.

Cyklistika také pracuje s vašimi základními svaly, včetně zad a břicha. Udržování těla ve vzpřímené poloze a udržování motocyklu v poloze vyžaduje určitou sílu jádra.

Silné břicho a zádové svaly podporují vaši páteř, zvyšují stabilitu a zlepšují pohodlí při jízdě na kole.

3. Prevence mnoha nemocí

103079 910fbdeade 300x158 - Pozitivní účinky cyklistiky

Pravidelná jízda na kole je jedním ze způsobů, jak kompenzovat sedavý životní styl a vyhnout se s ním spjatým zdravotním problémům.

Cyklistika pomáhá předcházet srdečním chorobám, jako je srdeční infarkt a vysoký krevní tlak, dále působí preventivně na diabetes, mozkovou mrtvici a další nemoci.

4. Zvýšení duševního zdraví

Jízda na kole může zmírnit míru stresu, deprese nebo úzkosti. Zaměření na silnici během jízdy na kole pomáhá rozvíjet soustředění a povědomí o přítomném okamžiku. Cvičení navíc uvolňuje endorfiny, které vám zase pomohou cítit se lépe při snižování úrovně stresu.

Jakmile se cyklistika stane běžnou součástí vašeho života, budete se cítit spokojenější.